صعود آلپی چیست؟|بهترین روش صعود به قلل مختلف

 

در این مطلب قصد داریم انواع روش های صعود در  کوهستان رو برسی کنیم که مهم ترین انها صعود الپی میباشد که در این صعود برخلاف روش های محاصره ای و کپسوله کوهنورد باید یک سری شرایط معمول کوهنوردی را پشت سر بگذار و تمرکز خود را فقط بر روی صعود سرعتی بگذارد.

صعود الپی چیست؟

 

در راه صعود به کوهستان ها و قله ها بهترین وجود ندارد زیرا هر قله ای هر مسیری سبک و سیاق خودش را دارد گاهی روش صعود الپی گاهی کپسوله گاهی محاصر ای و….

صعود الپی چیست؟

صعود به سبک آلپی پیرامون صعود کوهنوردی بر اساس خوداتکایی می باشد.

حمل همه تجهیزات ، غذا ، ادوات شبمانی و برجای نگذاشتن اثری در مسیر از ابتدایی ترین نکات مورد توجه در این اسلوب می باشند. این راهی است که بسیاری از کوههای آلپ صعود شده اند که از نام آن هم پیداست

در روش صعود آلپی یا سبکبار کوهنوردان تمامی ابزار و مواد غذایی را به همراه خود حمل می‌کنند و بازگشتی در روند صعود وجود ندارد. به استثنای برخی صعودهای مطرح در دنیای هیمالیانوردی از این روش بیشتر در ارتفاعات پایین‌تر از 6000 متر استفاده می‌شود.

عکس مرد کوهنورد

روش سبکبار یا آلپی در کوهنوردی (اغلب در هیمالیانوردی) به روشی اطلاق می‌شود که در آن کوهنورد فقط با اتکا به توانایی‌های خود به انجام صعود می‌پردازد، به طوریکه تمام لوازم شخصی، غذا، چادر و غیره را با خود حمل می‌کند. در نقطه مقابل روش محاصره ای قرار دارد که در آن تعدادی کمپ‌های از پیش بر قرار شده وجود دارد که کوهنورد می‌تواند در موقع لزوم از آنها استفاده نماید.

به علاوه در روش سبکبار از به کار بردن طناب ثابت، اکسیژن کمکی، باربر ارتفاع یا گروه پشتیبانی، امتناع می‌گردد. برخلاف روش محاصره ای که در آن هم‌هوایی ضمن برپایی کمپ‌ها و نصب طناب ثابت انجام می‌گیرد، در این روش رفت و برگشت از مسیر انجام نشده و کوهنورد به یکباره برای صعود تا قله اقدام می‌کند. به همین دلیل مراحل هم‌هوایی باید قبل از صعود نهایی انجام شده باشد.

روش صعود آلپی در مکان‌های دوردست و مرتفع به کار گرفته می‌شود. استفاده از روش صعود آلپی در صعودهای بلند لازمه آمادگی فوق‌العاده و تمرینات ویژه کوهنوردی می‌باشد و در صورت عدم آمادگی کوهنورد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بسیاری کوهنوردی به روش آلپی / سبکبار را ناب‌ترین روش کوهنوردی می‌دانند که کوهنوردان باید از آن تبعیت کنند. این روش با صعود رینهولد مسنر و پیتر هابلر به قله گاشربروم ۱ در سال ۱۹۷۵ معروف شد اگرچه از سال‌ها قبل در بسیاری از صعودها این روش به کار گرفته می‌شد. امروزه اغلب کوهنوردان درجه اول با این روش به هیمالیانوردی می‌پردازند.

صعود الپی چیست؟

و اما میتوان گفت با رعایت ت های طلایی کوهنوردی میتوان صعود موفق و ایمنی داشته باشیم.

 

تجهیزات آلپی کدامند؟

1.کفش مخصوص هیمالیانوردی

تجهیزات صعود الپی
expedition (اکسپدیشن)

2.پوشاک مخصوص هیمالیانوردی

3.کرامپتون

4.تیر یخ و کلنگ

5.ابزار های سنگنوردی و صخره نوردی(هارنس کارابین پیچ یخ طناب و….)

6.غذا های اکسپدیشن (expedition)

 

 

 

برخی از کوهنوردان برجسته پیشنهادات زیر را برای صعود به این سبک داده اند:

  • تیمی کوچک نه بیشتر از دو یا سه نفر.
  • بدون رول کوبی در مسیر و جاگذاشتن ابزار.
  • بدون طناب ثابت موقتی در مسیر.
  • عدم آماده سازی کمپها از پیش یا هم هوایی روی مسیر.
  • فرود آمدن روی ابزارهای خود.
  • بهترین افراد برای صعود به روش الپی افراد ریزنقش و متوسط میباشند

افراد توصیه شده برای صعود الپی

بهترین حالت به گفته بزرگان کوهنوردی برای صعود الپی افراد ریز نقش یا افرادی با توده بدنی متوسط هستند که در جدول زیر نگاهی به این تقسیم بندی میندازیم:

 

 

 

قد

وزن

 

درشت اندام

متوسط

ریز نقش

   کیلوگرم

65 57 50 162
68 59 52 164
70 61 54 166
73 63 56 169
78 67 61 172
81 70 65 175
84 72 68 177
87 76 72 180
90 79 74 182
91 82 76 184
93 84 78 186
95 86 79 188
98 89 81 190
99 91 82 192
103 93 84 194

 

 


روش کپسوله

 

هنگام صعود های کپسوله نکات مربوط به هم هوایی رعایت می شود ولی روند صعود به اندازه روش محاصره ای طول نمیکشد.
 در حقیقت در طی فرایند صعود قله بازگشتی به کمپ اصلی وجود ندارد. بلکه بازگشت جهت هم هوایی و ریکاوری تنها به کمپ ماقبل انجام میشود. در این روش معمولا تعداد کمپ ها بیشتراز روش های دیگر است.
صعود کپسوله
روش کپسوله اکثرا در صعودها در دیوار های بلند کاربرد دارد.
در روش سبک کپسوله کمپ بالاتر برقرار شده و شب مانی در کمپ پایین تر انجام می شود سپس کمپ پایین تر جمع آوری شده و انرا بالاتر برپا میکنند. این روش در تمامی مراحل صعود انجام می شود.
روش کپسوله در مقایسه با روش محاصره ای تجهیزات. مواد خوراکی و مدت زمان کمتری را طلب می کند ولی در مقابل درصد موفقیت روش محاصره ای بخاطر هم هوایی بهتر در ارتفاعات، بالاتر است. روش کپسوله برای تیم های کوچکتر مناسب می باشد ولازمه آن است که قبل از برنامه نفرات از لحاظ هم هوایی آمادگی خوبی داشته باشند.

ثابت گذاري اصلی است که در صعودهاي محاصره اي و کپسوله بسیار کاربرد دارد . آشنایی با روشهاي صحیح این کار و نحوه ثابت گذاري می تواند در سرعت بخشیدن به کار و جلوگیري از خطرات احتمالی بسیار موثر باشد .

 

و باز هم انچه در ابتدا اورده شده میتوان اینجا باز عنوان کرد “در راه صعود به کوهستان ها و قله ها بهترین وجود ندارد” ما با افزایش توانایی ها و دانش میتوانیم به آن مهم دست یابیم.

ادامه دارد….

5 دیدگاه در “صعود آلپی چیست؟|بهترین روش صعود به قلل مختلف

  1. بازتاب: 20mg tadalafil

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =